Universe@Home

Logo BOINC

Niedawno zostałem poproszony przez P. Grzegorza Wiktorowicza z Uniwersytetu Warszawskiego o pomoc w konfiguracji i utrzymaniu serwera nowego projektu badawczego z dziedziny astronomii.

Projekt ma za zbadanie zbudować ogólnie dostepną bazę danych zawierających wyniki przeprowadzenia wielu symulacji powstawania i rozwoju obektów kosmicznych. Do tego celu wykorzystany zostanie system BOINC umożliwiający wykonywanie tysięcy niezależnych symulacji przez wolontariuszy na całym świecie.

Obecnie skonfigurowałem i uruchomiłem serwer testowy, za pomocą którego testuję i rozwijam różne aspekty dostarczonego programu StarTrack, stworzonego pierwotnie przez prof. Krzysztofa Bełczyńskiego. Prace adaptacyjne kodu źródłowego obejmują przystosowanie go do platformy BOINC, implementację wczytywania różnych parametrów z pliku wejściowego, itp.
Następnym etapem będzie stworzenie wygodnego interfejsu do tworzenia plików wejściowych dla różnych parametrów symulacji, co umożliwi wygodne generowanie zadań dla wolontariuszy przez członków ekipy naukowej - jest to jedno z najistotniejszych zadań, gdyż system musi pozwolić na generowania bardzo dużej ilości warunków wstępnych do obliczeń - w tym przypadku liczba kolejnych zadań zawiera się w przedziałach "milionowych".

W chwili obecnej, pod tym serwer testowy projektu Universe@Home już działa i spokojnie można się do niego podłączać ze swoim komputerem :)
W chwili pisania tego tekstu już 100 osób aktywnie działa w projekcie przeliczając nawet powyżej 10 tysięcy próbek na dobę (każda wykonuje 2000 symulacji).

Pełne (produkcyjne) uruchomienie serwera planowane jest na wrzesień.